Dovolenka Turecko – last minute, zájazdy

Turecko - dovolenka v pravom Oriente!

Turecko, obmývané Stredozemným, Egejským, Čiernym a Marmarským morom, má viac ako 8 000 kilometrov pobrežia a svojou polohou vytvára most medzi Európou a Áziou. Je to krajina v ktorej sa spája európska kultúra s orientom a každoročne do nej smerujú kroky mnohých turistov.

Dovolenka v Turecku – TOP destinácie

Prekrásnou a turisticky vyhľadávanou oblasťou Turecka pri Stredozemnom mori je Turecká riviéra olemovaná šnúrou rozľahlých pieskových pláží, vypínajúcimi sa pohoriami, ale aj bohatou históriou a úžasnými antickými stavbami.
Medzi jedno z najnovších letovísk patrí Belek s nádhernými plážami z bieleho piesku, z ktorých niektoré dosahujú šírku aj 60 – 70 m. Je ideálnym miestom pre golfových nadšencov. Známym letoviskom je starobylé mestečko Side – majstrovské skvosty, ktoré pretrvali stovky rokov, aby sa aj v dnešných dobách predviedli vo svojej kráse a vyrážali dych návštevníkom. Rímsky amfiteáter z 2. storočia, bývalé rímske kúpele, slávny Apollónov či Athénin chrám a množstvo ďalších historických klenotov sprevádza turistov na príjemnej prechádzke do centra mestečka. Je to obľúbené letovisko vďaka svojim nádherným zlatistým plážam a moru farby večernej oblohy. K Side patria aj strediská Kumköy, Čolakli či Gündogdu. Sú ideálnym miestom pre tých, ktorí nevyhľadávajú miesta plné búrlivého nočného života, ale preferujú skôr odpočinok a relax na rozsiahlych pieskových plážach. Kúsok za Side a Manavgatom sa nachádza oblasť Karacalar a Kizilagac, kde sú postavené veľké hotelové komplexy, ponúkajúce aktívny oddych v rámci svojich areálov. Alanyaská riviéra začína hneď za nimi a to menšími strediskami Okürcalar, Incekum, Avsallar či Konakli. Nájdete tu kamienkovo-piesočnaté pláže, hotely, bary, reštaurácie, bazáre a na rozdiel od Alanye pokoj. Alanya – rušné dovolenkové centrum s množstvom hotelov, reštaurácií, barov a kaviarní, svojim tvarom pripomína motýľa s rozprestretými krídlami. Pahorok so zrúcaninou hradu, vysoký cca 250 m, rozdeľuje letovisko a pláž na dva zálivy. Na západnú stranu sa tiahne dlhá „Kleopatra Beach“ – známa nádherná piesková pláž, a na východnej strane riviéry, hneď za prístavom sa začína Keykubatova – kamienkovo-piesková pláž.

Pamiatky a príroda v Turecku

Turecko je krajina antických, byzantských, seldžuckých aj osmanských pamiatok. Medzi najznámejšie patria nádherné amfiteátre, najväčšie v Malej Ázii, travertínové jazierka Pamukkale, najzachovalejšie antické mesto Efez, bájna Trója a dva zo siedmich divov sveta - Artemidin Chrám v Efeze a Mauzóleum v Halikarnase (dnes Bodrum).
Najvýznamnejšími centrami obchodu, kultúry a vzdelania sú hlavné mesto Ankara s elegantnými modernými štvrťami či Izmir s veľkými bazármi a rímskou agorou a samozrejme, veľkolepý Istanbul. Niekdajší Konštantinopol, bývalé hlavné mesto Osmanskej ríše je majestátnou bránou medzi európskou a ázijskou časťou a ponúka na obdiv mnohé pamiatky ako Veľký bazár, Modrú mešitu, mešity sultána Suleymana, starý aquadukt a honosné paláce na brehu morského prieplavu Bospor, spájajúceho Čierne a Marmarské more. Ozajstným skvostom je však dodnes stojaci chrám Hagia Sofia zo 6. storočia.
Asi 200 km smerom do vnútrozemia leží jedno z najväčších prírodných turistických lákadiel – belostné travertínové kaskády Pamukkale, po tisícročia vyvierajúce pramene a vodopády s terasami a prírodnými jazierkami. Aktívnych dovolenkárov priťahuje výlet do divokých kaňonov Körpülü za obdivuhodnými vodopádmi Horného Düdska neďaleko Antalye alebo do národného parku Olympos, kde sa nachádza aj starodávny Perge či Aspendos so zachovalým divadlom s kapacitou až 12 tisíc divákov. Najznámejším cestovateľským magnetom srdca Anatólie je určite bizarná pieskovcová oblasť Kappadokia – fantastická krajina kamenných veží a palácov.

Turecká kuchyňa

patrí k najlepším a najzdravším na svete. Ovplyvňovali ju kulinárne zvyklosti mnohých kultúr a národov. Turecká kuchyňa vyniká výberom, vyváženými a vzájomne sa doplňujúcimi kombináciami a pestrou paletou chutí. Vďaka svojej zemepisnej polohe Turecko čerpá z vlastných zásob veľké množstvo rýb a ďalších darov mora a výhodné klimatické podmienky prinášajú po celý rok hojnosť čerstvej zeleniny a ovocia. Najznámejšie jedlá sú kebab, kofte, dolmates.

Klimatické podmienky v Turecku

Turecká republika je rozľahlou krajinou subtropického pásma. Klimatické podmienky rôznych oblastí Turecka sa značne odlišujú. Pre oblasť hlavného mesta je charakteristické vnútrozemské podnebie s veľmi krátkym prechodom medzi zimou a letom. Teplota v letných mesiacoch pravidelne presahuje 35 °C a je sprevádzaná veľmi nízkou vlhkosťou vzduchu okolo 25 %. Oblasť stredozemného mora je charakteristická vysokou relatívnou vlhkosťou vzduchu a teplým až tropickým počasím od apríla do novembra. V letných mesiacoch (hlavne júl a august) teploty dosahujú max. 40 °C. Ideálne podmienky na dovolenku v Turecku sú od apríla do konca septembra.

Teploty:
Mesiac             V   VI   VII   VIII   IX    X
Vzduch ºC      27  31  33   35   30  28
Voda ºC          20 22   25   26   24  23

Základné informácie o Turecku

Názov: Turecká republika
Rozloha: 779 452 km2
Počet obyvateľov: 74 000 000 (odhad 2009)
Hlavné mesto: Ankara
Mena: Turecká líra (TRY)
Úradný jazyk: Turečtina (úradný), dohovoríte sa aj anglicky a nemecky
Náboženstvo: Prevažne moslimovia
Časový posun: +1 hodina (SEČ)

Potrebné doklady na cestu do Turecka

Občania SR potrebujú do Turecka cestovný pas platný najmenej 3 mesiace po návratea príslušné vízum. Vízum (do 30 dní) môže byt udelené na hraničnom priechode, na letisku, prístave pri vstupe do krajiny, alebo na Veľvyslanectve Tureckej republiky v Bratislave. Poplatok za vízum je 10 USD. Pri ceste autom potrebujú: medzinárodný vodičský preukaz , technický preukaz vozidla, zelenú kartu.

Zastupiteľské úrady SR v Turecku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare
Atatürk Bulvarı 245
06692 Ankara
Telefón: +90 312 467 5075, +90 312 467 5076, +90 5337600384 - pohotovostná sl.
Mobil: +90 533 7600384
Fax: +90 312 468 2689
E-mail: emb.ankara@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/ankara

Generálny konzulát SR v Istanbule
3.Levent Bambu Sokak No: 6
343 30 Istanbul
Telefón: +90 212 317 9430, +90 212 317 94 31, +90 312 467 5076 (kontakt na ZÚ Ankara)
Mobil: +90 532 263 05 98 (Pohotovosný telefón/Emergency call)
Fax: +90 212 317 9429
E-mail: cons.istanbul@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/cgistanbul