Dovolenka USA – last minute, zájazdy

USA - krajina všetkých tvári a neuveriteľných možností


Amerika je krajina neuveriteľných miest, fantastickej zábavy, bezkonkurenčných služieb zákazníkom a ohromujúcou kultúrou. Jej fascinujúca história zabezpečuje prílev návštevníkov z celého sveta. Či už Hollywood, jazz, hip hop, R & B alebo soul, veľké divadlá na Broadway, reštaurácie, bary, či kluby, USA má všetko, čo ste kedy videli, počuli, alebo si len predstavovali. Alpské jazerá, monumentálne národné parky, zvlnené vinice, vyprahnuté púšte a dramatické scenérie sú len časť obrazu. Jediným problémom je vedieť, kde treba začať objavovať túto nádhernú krajinu.


Dovolenka v USA – TOP destinácie


Washington DC, hlavné mesto Spojených štátov je obrovské, atraktívne a plné pamiatok, múzeí, historických budov a verejných parkov. Najznámejšie lokality sú celosvetovo známy Biely dom a pamätník Lincolna. Washington je plný tých najlepších barov, reštaurácii a zábavných centier v celých Spojených štátoch.
Zaujímavosti vo Washingtone
Capitol Hill, Kennedy centrum, Jeffersonov pamätník, Národný archív, Najvyšší súd, Národná katedrála, Národná galéria umenia, Národné múzeum letectva a kozmonautiky, Washingtonské monumenty, Kongresová knižnica, Lincolnov pamätník a Biely dom.


Viva Las Vegas, Las Vegas je najznámejšie miesto hazardu a zábavy na svete. Ak sa chystáte do Las Vegas po prvýkrát, je potrebné poznamenať, že kasína a hracie automaty nie sú všetko čo vám toto mesto môže ponúknuť. Máte tu obrovské množstvo alternatív, ako sa zabaviť, či historické túry mestom, prvotriedny golf, zábavné parky, či umelecké galérie a múzeá.
Atrakcie v Las Vegas
Colosseum v Caesar Palace, Múzeum liberalizácie, Las Vegas Art Museum.


San Francisco, je hlavným americkým turistickým cieľom, známy pre svoju alternatívnu hudobnú minulosť, hippie kultúru, lanovky, kopce a panoramatické výhľady. San Francisco fascinuje aj ohromujúcou námornou hranicou tvorenú Tichým oceánom. Dominantou mesta je známy Golden Bridge a v minulosti tak veľmi strážené väzenie Alcatraz Island.
Zaujímavosti v San Franciscu
Lombard Street, The Painted Ladies, San Francisco Wharf, Alcatraz Islands, Angel Island, Čínska štvrť, Golden Gate park, Golden Gate most.


Hawai, miesto kde si vychutnáte svetovo známe pláže a najväčší raj pre surferov. Domáci obyvatelia majú zvyk robiť veci vo veľkom štýle, čo znamená, že je tu gigantická ponuka zábavy, hudby, jedla, či športových možností. Hlavné centrum zábav Tichomoria poskytuje dovolenka na Honolulu a Waikiki. V prístave Pearl Harbour sú vystavené pamätníky z druhej svetovej vojny.


Los Angeles, mesto anjelov má dve základné dominanty: Hollywood a Disneyland. L.A. je považované za jedno z najrozľahlejších kozmopolitných miest na svete. Má oveľa viac divadiel a múzeí, ako hoc aké iné mesto v Spojených šátotch, ako aj ponuku luxusných hotelov, reštaurácii a obchodov.
Zaujímavosti v L.A.
Disneyland, Hollywood Boulevard, Sunset Boulevard, Venice Beach, Universal Studios Theme Park.


New York, „Veľké Jablko“ je svetovým lídrom umenia, financií, módy, kultúry a obchodu. S množstvom pamiatok a zábavných centier, známych po celom svete, budete mať nezabudnuteľný zážitok.
Pamiatky a atrakcie New Yorku
Manhattan, Empire State Building, Socha Slobody, Broadway, Metropolitné múzeum umenia, Central park, Coney Island, Staten Island Ferry, Bronx Zoo, Carnegie Hall, Múzeum moderného umenia, Grand Central Station, Ellis Island


Miami Beach, Florida
Celoročné mierne podnebie a bezkonkurenčný prístup k oceánu, práve pre toto je najjužnejšie letovisko Miami Beach na Floride najvyhľadávanejšou destináciou. Miami sa svojimi možnosťami postará o všetky vaše chute, či to bude na golfe, tenise, či na mori v podobe plachtenia na Miami Harbor, rybárčenia, potápania, či v podobe vodných športov, ako je vodné lyžovanie na Biscayne Bay. Toto mesto je úzko späté s morom, o čom značia aj kilometre piesočných pláží. Crandon Park je centrálnym miestom pre všetky atrakcie spätá s vodou, vrátane požičania si kajaku. Pri dobrodružnej plavbe kajakom stretnete delfíny, mäkké koraly, huby, či nádherné ryby, ktoré ste doteraz nemali možnosť naživo vidieť. South Beach je považované za jedno z najbohatších komerčných priestorov na pláži vďaka populárnemu americkému seriálu, ktorý sa tu nakrúcal – „Miami Vice“. Okrem zábavných atrakcií vám Miami Beach ponúka aj kus z histórie. V meste sa nachádza tzv. „Art Deco zóna“, najväčšia ukážka „Art Deco“ architektúry na svete, obsahujúca stovky hotelov, bytov a ďalších monumentálnych stavieb postavených rokoch 1923 až 1943. Zaujímavosťou je, že táto „mestská zóna“ bola pridaná na zoznam národného registra historických miest na svete.


Príroda v USA


Celková plocha krajiny určuje USA štvrtou najväčšou krajinou sveta. Spojené štáty zdieľajú pozemnú hranicu s Kanadou (na severe), Mexikom (na juhu) a teritoriálne vody zdieľajú hranicu s Ruskom (na severovýchode). Na západe obmýva krajinu Tichý oceán, na východe Atlantický oceán a na juhovýchode sa nachádza Mexický záliv. Východ krajiny ma pestrý reliéf. Široká, plochá pobrežná pláň pozdĺž Atlantiku sa strieda s vnútrozemskými kopcami a lesmi. Apalačské vrchy tvoria hranicu od pobrežia Great Lakes a Missisippiskej panvy. Mississippi je považovaná za druhú najdlhšiu rieku sveta (6212 km). Horská oblasť na západe má suché, vnútrozemské podnebie. Na juhu a objavujú aj vyschnuté a horúce púšte. Najnižší bod krajiny sa nachádza na púšti Sonora v „Mŕtvom údolí“.


Vodné elektrárne na riekach Columbia a Colorado patria k najväčším na svete. Tu sa nachádzajú aj preslávené Niagárske vodopády. Viac ako päťdesiat metrov padajúca voda, krásne okolie a prenádherné prostredie, to všetko v sebe skrýva východná hranica Kanady a Spojených štátov. „Niagáry“ patria k najžiadanejším svetovým prírodným atrakciám.
Pri Mexickom zálive sa nachádzajú subtropické lesy. Za historickú pamiatku a národný park je považovaný Grand Canyon. Je to 446 kilometrov dlhý a 29 kilometrov široký kaňon „vyrezaný“ riekou Colorado.


Americká kuchyňa


Americká kuchyňa bola pri svojom vývoji ovplyvnená dvoma základnými kultúrami. Prvou kultúrou je indiánska, čo nie je samozrejme náhoda, pretože práve Indiáni naučili prisťahovalcov pestovať miestne plodiny ako zemiaky, kukuricu a paradajky. Neskôr bola americká kuchyňa ovplyvnená európskou kultúrou, ktorá v sebe nesie zmes talianskej, francúzskej, či britskej kuchyne. Tradičné južanská kuchyňa používa s obľubou indické korenie a arašidy. Na tunajšom menu nájdete najmä kuraciu polievku, vyprážané paradajky, či rôzne fazuľové jedlá. Kalifornská kuchyňa je zas známa svojimi delikatesami, ako sú teľacie medajlónky, avokádo, kapari, či cestovinové šaláty. Na severe, na Aljašskom menu nenájdete reštauráciu, kde by nepodávali lososa, tresku, krevety, či kraby. Tak isto Havajská kuchyňa používa veľké množstvo morských plodov, ale aj ananás. Typickým národným jedlom Ameriky však môžeme považovať obyčajný hamburger s hranolkami.


Klimatické podmienky v USA


Vzhľadom na veľkú rozlohu je podnebie krajiny veľmi rozmanité. Možno povedať, že ide prevažne o podnebie kontinentálneho charakteru. Na západe pri tichomorskom pobreží je mierne oceánske podnebie s prevahou zimných zrážok ktorých je smerom na juh stále menej. Na východe sú teplé letá, studené zimy a celoročne dostatok zrážok. Na juhovýchodnom pobreží a v oblasti Mexického zálivu je podnebie subtropické, s teplou zimou a horúcim letom, s veľkým množstvom pravidelných zrážok a veľkým počtom slnečných dní v roku. Náhorné plošiny medzi horskými masívmi majú podnebie stepí, s malým počtom zrážok. Vo vnútrozemských oblastiach medzi Kordilierami a Apalačskými vrchmi je podnebie kontinentálne. V oblasti prérií sú zrážky nepravidelné a striedajú sa tu daždivé a suché roky. Skalnaté prérie na západe trpia suchom. Púšť doliny smrti je s jedným z najteplejších miest na svete. V tieni tu bolo 58 stupňov Celzia.


Základné informácie o USA:


Názov: Spojené štáty americké
Rozloha: 9.631.418 km2
Počet obyvateľov: 303 824 640 (údaj z roku 2008)
Hlavné mesto: Washington, DC
Mena: Americký dolár (USD)
Úradný jazyk: angličtina
Náboženstvo: protestanti, kresťania, židia, mormóni
Časový posun: -6 hod. (oproti SR)
Dĺžka pobrežia: 9330 km


Potrebné doklady na cestu do USA

Cestovný pas a vízum alebo biometrický pas a vytlačené potvrdenie prostredníctvom elektronického systému povoľovania ciest.-ESTA.

Zastupiteľské úrady SR v USA

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Washingtone
3523 International Court NW
20008 Washington DC
Telefón: +1 202 237 1054
Mobil: +1 202 361 6298
Fax: +1 202 237 6438
E-mail: emb.washington@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/washington