Dovolenka Zanzibar – last minute, zájazdy

Zanzibar, nádherné biele pláže, more plné pestrofarebných koralov, usmievaví domorodci, omamná vôňa korenia, nielen to vám ponúkne tento idylický africký raj.

Zanzibar je súhrnný názov pre dva ostrovy (Unguja a Pemba) ležiacich neďaleko Afriky v Indickom oceáne pri pobreží Tanzánie. Ohromí vás vôňou exotického korenia, tropického ovocia, prívetivosti miestnych obyvateľov, ľudoprázdnymi plážami s jemným bielym pieskom a palmami a zachovalým podmorským svetom s neskutočným množstvom koralov. Môžete sa oddávať leňošeniu a zbieraniu mušlí na pláži, šnorchlovaniu v mori či navštíviť hlavné mesto ostrova Stone Town (Kamenné mesto) s bohatou históriou, labyrintom kľukatých uličiek a pozostatkami sultánských palácov. Stone Town (hlavné mesto Zanzibaru), bolo organizáciou UNESCO pripísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva. Celé pobrežie ostrova je pokryté belostnými piesočnými plážami a korálovými útesmi, ktoré poskytujú vynikajúce podmienky pre potápanie (predovšetkým na ostrove Pemba). Zanzibar predstavuje doteraz nedotknutý prírodný raj, odkiaľ môžete podnikať i veľmi zaujímavé výlety na okolité exotické ostrovy alebo na safari na blízkej africkej pevnine.


Dovolenka na Zanzibare – TOP destinácie

Nungwi
Letovisko, nachádzajúce sa na severnom cípe, obklopené nádhernými piesočnými plážami, tyrkysovým morom s koralovými útesmi. V hlbinách mora možno zazrieť množstvo pestrofarebných rýb, korytnačiek, a samozrejme delfíny, či raje manta. Je tu množstvo príležitostí k vodným aktivitám, ako napríklad potápanie, či už pre začiatočníka, alebo pre profesionála. Od letiska je vzdialené asi 50 minút jazdy.

Pwani Mchangani
Letovisko leží na východe Zanzibaru. Nachádza sa tu nádherná exotická príroda, ktorá vo vás zanechá neskutočný zážitok. To všetko uzatvára bohaté koralové more a priateľské obyvateľstvo. Milovníci potápania, šnorchlovania a iných vodných aktivít si tu prídu na svoje.

Uroa Beach
Turistami zatiaľ málo objavená oblasť panenskej prírody. Poskytuje útočisko všetkým ,ktorí dávajú prednosť kľudnej atmosfére pred ruchom preplnených letovísk. Malé uzatvorené pláže, zálivy a priezračné vody lagúny lákajú k osvieženiu, vďaka rušnému podmorskému životu si tu prídu na svoje aj milovníci šnorchlovania.


Paje
Pokojná rybárska dedinka v južnej časti východného pobrežia Zanzibaru, dlhé biele pláže prechádzajú pozvoľna do tyrkysového mora s korálovými útesmi, ktoré je výborné na kúpanie. Nejedná sa o typické preľudnené plážové letovisko, ale o príjemnú domácu oblasť.

Turistické lokality v Zanzibare

Jozani Forest – kúsok pravého dažďového pralesa vo vnútrozemí ostrova Zanzibar. Domov extrémne vzácnych druhov opíc, antilop a vtákov.

Selous Game Reserve – jeden z najväčších národných parkov sveta, 55 000 km divokého buša, s jazerami plnými krokodílov a zelenými močarinami. Prístupná je len severná časť, kde sa dajú vidieť hrochy, slony, zebry, levy a vzácny africký divý pes.

Zanzibarská kuchyňa


Kuchyňa na Zanzibare v sebe nesie stopu vplyvu arabskej a africkej kultúry. Hlavnou zložkou kulinárskych pokrmov je kukurica, fazuľa, ryby, či mäso. Množstvo tamojšej zeleniny a ovocia nesmie chýbať k žiadnemu pokrmu. Pokiaľ ste milovníkom rýb, nenechajte si ujsť ochutnávku tamojšieho tuniaka, či u nás vzácneho žraločieho mäsa. Zanzibar je tiež známy pod prezývkou "ostrov korenia". Pestuje sa tu hlavne klinček, škorica, vanilka a kardamón, ktoré nesmú chýbať pri pripravovaní kulinárskych zážitkov. Domácou chuťovkou je čajová zmes masala. Pozostáva z čajových lístkov, vanilky, zázvoru a kardamónu. Dokonca aj u hostí je obľúbenejšia než káva.

Klimatické podmienky na Zanzibare


Zanzibar sa nachádza v oblasti tropickej klímy. Za najväčšiu sezónu je považované obdobie od januára až do marca, kedy je počasie stále s priemerný teplotami 28 – 30°C. Najteplejšie a najsuchšie obdobie je od októbra do marca. Máj až november je považované za obdobie dažďov, kedy je aj počasie premenlivé.

Základné informácie o Zanzibare:


Názov: Tanzánijská zjednotená republika
Rozloha: 945 087 km2
Počet obyvateľov: 43 739 000
Hlavné mesto: Dar es Salaam
Mena: Tanzánijský šiling (TZS) 1 € = cca. 1400 TZS
Úradný jazyk: svahilský, anglický
Náboženstvo: Kresťanstvo (45%) a islam (45%)
Časový posun: GMT+3
Dĺžka pobrežia: 1424 km

Potrebné doklady na cestu do Zanzibaru

Cestovný pas, platný minimálne 3 mesiace po požadovanej dobe pobytu, víza, spiatočná letenka či iné cestovné doklady, potvrdzujúce odchod z krajiny, medzinárodný preukaz o očkovaní proti žltej zimnici a cholere pri príchode z endemických oblastí, pri služobnej návšteve - predloženie dokladu potvrdzujúceho účel cesty. Vízum je možné obdržať i pri vstupe do krajiny. Poplatok za vízum je 50 USD (platnosť 6 mesiacov a iba na jeden vstup, pričom dĺžka pobytu nesmie prekročiť 3 mesiace).


Zastupiteľské úrady SR v Zanzibare

Veľvyslanectvo SR v Nairobi
Milimani Road
P.O.BOX Nairobi
Keňa
Tel.: +254 40 / 733 609565
fax.: +254 20 / 2712956
www.foreign.gov.sk