Dovolenka Zimbabwe – last minute, zájazdy

Zimbabwe, dejisko presláveného slovenského filmu „Fontána pre Zuzanu“, Viktóriinych vodopádov, safari, skalnatých miest, ktoré z vašej dovolenky spravia doslova dobrodružnú jazdu.

Zimbabwe je dosiaľ neprebádaná krajina, do ktorej sa nehrnú vlny turistov. Je to vnútrozemský štát v južnej Afrike, ktorého povrch pokrývajú väčšinou prastaré horniny Afrického štítu. Od jedného konca na druhý je Zimbabwe posiata divokou nespútanou prírodou plnej množstva rozmanitých zvierat, ktoré z vašej dovolenky urobia dobrodružnú výpravu. Názov krajiny má bantuský pôvod a znamená „kamenné stavby“. Tento názov sa spája hlavne na ruiny kamenných stavieb v zimbabwských mestách, ktoré svedčia o kultúre, ktorej korene siahajú až do hlbokej minulosti. Okrem toho vám Zimbabwe ponúka jedny z najčistejších a najrozľahlejších miest v Afrike s hotelmi, reštauráciami, či barmi v skutku na medzinárodnej úrovni.

Dovolenka v Zimbabwe – TOP destinácie


Harare
Harare je hlavným mestom krajiny, známe takisto pod názvom Salisbury, ktoré sa nachádza na severovýchode krajiny v nadmorskej výške 1600m.n.m. Je to rozmanité mesto plné parkov, záhrad, farebných ulíc, ale aj modernej architektúry. Ak sa vyberiete nakupovať, vyberte sa do niekoľkých nákupných galérií, alebo trhoviska, kde nájdete mnoho zaujímavých prekvapení. V meste sa nachádza aj jazero Chivero, ktoré je zároveň najnižšie položeným bodom mesta. K najväčším zaujímavostiam mesta patrí rímsko-katolícka katedrála, anglikánska katedrála, knižnica kráľovnej Viktórie a národná galéria. V období apríl až október ponúka Harare ako zaujímavé mesto k návšteve trh s tabakom.


Motobo
Motobo je najznámejšia oblasť v Afrike, čo sa týka výtvarných pamiatok veľkej hodnoty. Nachádza sa na juhu krajiny a je to oblasť skalných útvaroch, neraz starých až desaťtisíc rokov. Je tu množstvo jaskýň, pričom k najznámejším patria Nswatugi, Silozwane alebo Inanke. Okrem iného je tu hrob Cecila Rodéza, zakladateľa Rodézie, dnešného Zimbabwe. Jadro celej oblasti leží na území Národného parku Matobo, ktorý je zapísaný v zozname UNESCO.

Turistické atrakcie a pamiatky v Zimbabwe


Bulawayo, je turisticky veľmi zaujímavé miesto, ktoré je sídlom Národného múzea s cennými geologickými, botanickými, zoologickými, kultúrnymi a historickými zbierkami.
Ruiny Veľkého Zimbabwe, predstavujú zrúcaninu sídla Veľké Zimbabwe, nachádzajúce sa na juhovýchode krajiny, asi 30 km od mesta Masvigo. Ide o dve oblasti uzatvorené do kamenných rúin, ktorého steny sú šesť metrov široké a 12 metrov vysoké a sú postavené bez použitia malty. Tieto ruiny patria medzi najvýznamnejšiu pamiatku ľudského osídlenia na území južnej Afriky.


Viktóriine vodopády sú najväčším lákadlom krajiny. Nachádzajú sa na rieke Zambezi, 120 km od Hwange a sú súčasťou zambijského národného parku Mosi-oa-Tunya. Je to jeden a pol kilometra široká rieka, ktorá sa vlieva so skalnatého kaňonu, širokého približne 50 metrov. Ten najnižší vodopád má pritom viac ako 70 metrov a ten najvyšší až cez sto metrov. Každú minútu u pretečie 545 miliónov litrov vody. Oblak pary a kvapiek vody vo vzduchu dosahuje neraz výšku aj 500 metrov, ktorú je vidieť aj z 30-kilometrov vzdialenosti. Vodopád si môžete pozrieť či už pri prechádzke pralesom, plavbou na lodi, ale aj pri lete helikoptérou. Pre tých odvážnejších je tu možnosť vyskúšať si bungee jumbing z mostu spájajúceho Zimbabwe so Zambiou. Ďalšiou zaujmavosťou v blízkom okolí je krokodília farma, ktorá tak isto stojí za návštevu.


Safari - Národný park Hwange
Práve národný park Hwange patrí k tým pravým safari parkom, ktoré sú útočiskom pre divú zver v Afrike. Bol založený začiatkom 20. storočia a žije tu nemálo ohrozených druhov živočíchov a vtákov. V parku je dokonca možnosť ubytovať sa v útulných chatkách, ktoré vám skutočne urobia z dovolenky dobrodružnú jazdu, na ktorú nezabudnete.


Zimbabwská kuchyňa

V krajine môžeme povedať, je rozmanitá medzinárodná kuchyňa, spájajúca v sebe kulinárske špeciality zo všetkých kontinentov. V kuchyni sa využívajú najmä miestne plodiny, ktoré domáci obyvatelia poväčšinou sami pestujú. Ceny v reštauráciách sú nízke, a okrem medzinárodných jedál tu môžete okúsiť aj miestne špeciality:
- sadza - kukuričná kaša, ktorá sa podáva s mäsom a hustou omáčkou
- polievka Nhedzi sa pripravuje z divokých húb
- pštrosie mäso
- chvost krokodíla
- whawka – miestne pivo

Klimatické podmienky v Zimbabwe

Krajina leží na väčšine územia v tropickom pásme, ale jej príjemnejšie počasie ovplyvňujú najmä nadmorská výška a vnútrozemská poloha. Zimy sú suché a chladné, obdobie dažďov prichádza v teplejších letných mesiacoch, približne od novembra do apríla. Najteplejším mesiacom v roku je október. Priemerná teplota najteplejšieho mesiaca októbra neprevyšuje väčšinou 23 stupňov, v najchladnejšom mesiaci jún sa priemerná teplota pohybuje medzi 12 až 15 stupňami. Na severe krajiny je územie monzúnov, juhu vládnu pasaty.


Základné informácie o Zimbabwe:


Názov: Zimbabwianska republika
Rozloha: 390 580 km2
Počet obyvateľov: 13 mil
Hlavné mesto: Harare
Mena: zimbabwiansky deolár (ZWD)
Úradný jazyk: anglický
Náboženstvo: kresťania 75%, domorodé 24%
Časový posun: GMT +2

Potrebné doklady na cestu do Zimbabwe

Cestovný pas a vízum.

Zastupiteľské úrady SR v Zimbabwe

Veľvyslanectvo SR v Pretórii
930 ARCADIA Street, Arcadia 0083
Pretoria, Južná Afrika
Tel: +27/12/3422 051 – 2
Mob: +27-(0)83 3041599
Fax: +27/12/3423 688
e-mail: emb.pretoria@mzv.sk
www.mzv.sk/pretoria